Print this page
czwartek, 15 grudzień 2016 13:53

Wybieramy laptopa biurowego do 3500 złotych

Jeżeli szukasz sprawnego urządzenia, które dodatkowo nie zrujnuje Twojego budżetu, dobrze trafiłeś. Postanowiliśmy bowiem przeanalizować ofertę firmy Lenovo i poszukać wydajnych laptopów, które okażą się w zupełności wystarczające do szeroko pojętego użytku biurowego.
Pod lupę wzięliśmy dwa modele – Lenovo ThinkPad E550 oraz V310. Oba występują w różnych konfiguracjach, dlatego warto dokładnie prześledzić, na co możemy z ich strony liczyć i który okaże się lepszy.

Procesory i karty graficzne

Oczywiście rozpoczynamy od procesorów. Oba omawiane laptopy wykorzystują procesory Intel Core – w przypadku ThinkPad E550 będą to jednak układy piątej generacji, podczas gdy V310 korzysta z najnowszej, szóstej generacji. Są to procesory o ograniczonym poborze energii, czyli gwarantują osiągi typowe dla rozwiązań biznesowych. Pewien standard został więc zachowany.

Najdroższy model Lenovo V310 wykorzystuje dwurdzeniowy układ i7-6500U, natomiast E550 i7-5500U. Dzieli ich różnica jednego poziomu pod względem jakości. Decydując się na zakup laptopa biurowego, bardzo często wybieramy modele ze zintegrowanym układem graficznym. W ramach standardowej pracy nie jest on bowiem najważniejszy. Warto jednak zastanowić się nad dołożeniem kilkuset złotych i kupnem zestawu z dedykowaną grafiką, która z pewnością pozwoli na więcej.

Lenovo ThinkPad E550 wykorzystuje kartę AMD Radeon R7 M265. Niestety, producent zdecydował się na zamontowanie nieco okrojonej wersji jednostki, która wyposażona została w 2 GB pamięci (standardowy model posiada 4 GB pamięci). Mimo tego, wpisuje się ona w średnią półkę jakościową, oferując obsługę programów graficznych i mało wymagających gier komputerowych. Dzięki temu wykorzystamy laptop nie tylko do pracy, ale również do rozrywki.

W przypadku Lenovo V310 jest pod tym względem nieco gorzej. Laptop wykorzystuje bowiem kartę AMD Radeon R5 M330 (także z 2GB pamięci), która zapewnia o poziom niższe osiągi. W dalszym ciągu jednak liczyć możemy na zdecydowanie wyższą jakość, aniżeli w przypadku jednostek zintegrowanych, dlatego warto przynajmniej rozważyć zakup droższego sprzętu.

Pamięć, matryce i dyski twarde

V310 wygrywa natomiast pod względem obsługiwanej pamięci RAM. korzysta on bowiem z kości DDR4-2133, które zapewniają szybsze działanie od starszej technologii DDR3-1600, wykorzystywanej przez ThinkPad E550. Jeżeli chodzi o maksymalne pojemności, oba laptopy umożliwiają obsługę do 16 GB.

Pod względem matryc i dysków twardych, poziom wygląda bardzo podobnie. Oba laptopy występują w wersjach obsługujących rozdzielczość Full HD (1920x1080) oraz terabajtowy dysk HDD. Różnica polega na tym, że E550 wykorzystuje również sprzęt hybrydowy i SSD – V310 może pochwalić się obsługą wyłącznie dysków SDD, które jednak mogą być pojemniejsze (do 240 GB, podczas gdy w E550 można znaleźć dysk o maksymalnej pojemności 128 GB).

Ostateczny wybór uzależniony jest od tego, czego oczekujemy od laptopa biznesowego. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na lepszym procesorze i szybszej pamięci RAM, nasz wybór powinien paść na Lenovo V310. Wszystkim, którzy cenią sobie wydajną kartę graficzną polecany jest natomiast ThinkPad E550.

MATERIAŁ PR