Współczesny świat daje nam wiele możliwości wymiany myśli, idei, zwykłego powiedzenia innym o tym, co nas boli. Tymczasem coraz trudniej jest nam się zwyczajnie zrozumieć i… porozumieć. Najnowszy numer "Psychologii dziś" w całości poświęcony jest komunikacji. Magazyn dostępny w dobrych punktach sprzedaży oraz na www.sklep.charaktery.eu

 

wtorek, 10 styczeń 2017 13:43

Rozliczajmy pity bezstresowo

Płacenie podatków i rozliczanie deklaracji podatkowych nikomu nie sprawia przyjemności. Łatwo pogubić się w zawiłościach i niejednoznaczności przepisów podatkowych. Jakich zasad należy przestrzegać, aby uniknąć pomyłek, problemów i związanego z tym stresu?

czwartek, 15 grudzień 2016 13:53

Wybieramy laptopa biurowego do 3500 złotych

Jeżeli szukasz sprawnego urządzenia, które dodatkowo nie zrujnuje Twojego budżetu, dobrze trafiłeś. Postanowiliśmy bowiem przeanalizować ofertę firmy Lenovo i poszukać wydajnych laptopów, które okażą się w zupełności wystarczające do szeroko pojętego użytku biurowego.
Pod lupę wzięliśmy dwa modele – Lenovo ThinkPad E550 oraz V310. Oba występują w różnych konfiguracjach, dlatego warto dokładnie prześledzić, na co możemy z ich strony liczyć i który okaże się lepszy.

Jedną z naczelnych potrzeb człowieka i grup społecznych jest bezpieczeństwo. To taki stan, który daje poczucie pewności i gwarancję jego zachowania. Odznacza się brakiem ryzyka utraty czegoś cennego dla człowieka - np. życia, zdrowia czy dóbr materialnych. Ludzie starają się zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo na wiele sposobów. Odziaływanie na otoczenie w celu usunięcia zagrożeń ma eliminować obawy, niepewność i lęk.

Bezpieczeństwo ma bardzo ważne znaczenie dla funkcjonowania człowieka. Naturalnym jest, że człowiek dąży do eliminowania zagrożeń zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Potrzeba poczucia bezpieczeństwa jest naturalnym zjawiskiem.

Sitcomy pokazują rzeczywistość w krzywym zwierciadle, ale jego bohaterowie mają całkiem ludzkie, nieodrealnione bolączki. „Nie musisz palić. Papierosy Cię nie kontrolują. Jesteś silną, pewną siebie kobietą" – to fragment hipnotyzującego nagrania z kasety, którą wręczyła Rachel Chandlerowi w jednym z odcinków kultowego serialu „Przyjaciele" („Friends").

Niestety Rachel nie wiedziała, że to kaseta nagrana z myślą o kobietach tkwiących w nikotynowym nałogu. Przyjaciel włączył sobie kasetę do snu... i czy stał się silną, pewną siebie kobietą?

Słuchanie kaset hipnotyzujących, nawet nagrań relaksacyjnych z szumem morza czy śpiewem ptaków, to jedna z metod autohipnozy, która pomaga nie tylko się odprężyć czy zrelaksować, ale także zwiększyć pewność siebie, uwierzyć w swoją siłę i możliwości, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Na stronie Polskiej Akademii Rozwoju Osobistego możemy przeczytać, że nagrania relaksacyjne mogą wspierać także walkę z fobiami, odchudzanie się czy rozwijać zdolności personalne.

Oczywiście nie możemy oczekiwać, że już po jednym seansie pozbędziemy się naszych lęków, które zostaną starte łatwo gąbką jak napisy kredą z tablicy. Trening wymaga regularności i powinien być powtarzany.

Pewność siebie można trenować nie tylko poprzez słuchanie motywujących kaset, czytanie poradników i wykonywanie zalecanych w nich ćwiczeń, a także regularną pracę nad innymi metodami autohipnozy.

Treningi asertywności i pewności siebie oferują także... kursy samoobrony WenDo, czyli samoobrony psychicznej.